Co ma wspólnego pulpa po soku ze świętami? Otóż można z niej przygotować idealne, pyszne, świąteczne desery! Zobacz, co zrobić z pulpy po soku, by zachwycić łasuchów przy świątecznym stole.

Święta to czas, kiedy nawet najwytrwalsi odpuszczają sobie dietę i popadają w słodkie obżarstwo. I bardzo dobrze, ponieważ te parę dni powinno upływać w bezstresowej, rodzinnej atmosferze, bez liczenia kalorii i przejmowania się sylwetką.
Żeby jednak jeść bez ograniczeń, trzeba wcześniej to jedzenie sporządzić. Panie domu dobrze wiedzą, że na czas przedświąteczny najlepiej przeprowadzić się do kuchni. Barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, pierogi, karp to pracochłonne, wymagające dużych umiejętności dania. Tu liczy się czas, którego zawsze jest za mało. Kiedy przychodzi chwila na pieczenie ciast zwykle skłaniamy się ku świątecznej klasyce – makowiec, piernik, ciastka czekoladowe. Wykonanie tych słodkich przyjemności często jest męczące. Przy trzecim miksowanym cieście czujemy, że mikser stał się przedłużeniem naszej ręki. A przecież można prościej, lepiej, zdrowiej – z pomocą wyciskarki.

Muffinki marchewkowo-jabłkowe z imbirem

27140340 - homemade carrot cupcakes with cream cheese frosting for easter

SKŁADNIKI:
2 szklanki pulpy z sokowirówki
1 ½ szklanki zwykłej mąki pszennej
¼ szklanki cukru
½ łyżeczki soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki cynamonu w proszku
1 ¼ szklanki mleka sojowego lub ryżowego
¼ szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

*opcjonalnie czekoladowe groszki do pieczenia

WYKONANIE:
Rozgrzewamy piekarnik do 200oC i przygotowujemy formę do pieczenia wykładając ją papilotkami.
Mieszamy mąką, proszek do pieczenia, sól, cukier oraz cynamon w dużej misce.
W osobnej misce mieszamy mleko, olej oraz ekstrakt waniliowy. Dodajemy te mokre składniki do suchych i delikatnie mieszamy (nie musimy dokładnie).
Dodajemy po trochu pulpę, delikatnie mieszając; opcjonalnie dodajemy groszki czekoladowe.
Rozlewamy masę po równo do foremek (papilotek) i pieczemy przez 20 – 25 minut.
Po upieczeniu odstawiamy na 10 minut do ostygnięcia. Możemy ozdobić bitą śmietaną lub kremem śmietankowo-imbirowym.

Kruche ciasteczka z pulpy

SKŁADNIKI:
1-2 szklanki pulpy z sokowirówki
8 łyżek płatków owsianych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1-2 łyżki miodu lub innego syropu
kilka kropli aromatu do ciast (użyłam 1 łyżeczkę kokosowego syropu barmańskiego)
2 łyżki wiórków kokosowych
ok. 8 łyżek mleka lub soku owocowego
1 jajko
4 łyżki oleju

WYKONANIE:
Wszystkie składniki mieszamy i formujemy ciasteczka.
Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec ok.30 minut w 180 stopniach.

>>Zobacz też: świąteczny ser na sernik z wyciskarki

Słodki deser karmelowo-marchewkowy

SKŁADNIKI:
900 g obranych marchewek,
3,5 łyżki oleju,
½ łyżeczki mielonego kardamonu,
1 i ½ szklanki mleka (ja użyłam owsianego),
¼ szklanki cukru,
rodzynki lub orzechy lub czekoladowe groszki

WYKONANIE:
Marchewki obieramy, myjemy i wyciskamy z nich sok (sok pijemy, a pulpę odstawiamy :)) Rozgrzewamy na patelni olej, wrzucamy kardamon, chwilę smażymy, dorzucamy pulpę. Smażymy kilka minut. Zalewamy marchew mlekiem i gotujemy do jego wygotowania, co jakiś czas mieszając. Zasypujemy marchewkę cukrem i smażymy, aż cukier zacznie się karmelizować (może to trwać nawet godzinę), co chwilę mieszając (nie zostawiamy patelni bez kontroli na dłużej bo potrawa może się spalić). Gdy marchewka zacznie się karmelizować, dodajemy do niej dodatki (orzechy/rodzynki/czekoladowe groszki lub wszystko na raz). Smażymy jeszcze przez chwilę. Przekładamy marchew do prostokątnego pojemnika, dobrze uklepując łyżką. Odstawiamy do ostygnięcia. Gdy deser wystygnie, można go kroić jak blok czekoladowy.

Mus czekoladowy z wyciskarki

35156916 - fresh chocolate and banana smoothie on a gray vintage table

SKŁADNIKI:
2 banany, obrane i pokrojone, lekko zmrożone
1 avokado lekko zmrożone
60ml rozpuszczonej czekolady mlecznej zimnej
świeży sok wyciśnięty z połowy pomarańczy

WYKONANIE:
Wszystkie składniki przepuszczamy przez wyciskarkę z założonym sitem do lodów. Przekładamy do miseczek, w których będziemy serwować deser i chowamy do lodówki do schłodzenia.

Batoniki orzechowe

SKŁADNIKI:
pulpa z orzeszków ziemnych
pulpa z orzechów nerkowca
pulpa z orzechów włoskich
suszone owoce żurawiny
rodzynki, suszone borówki itp
miód/syrop z agawy/syrop klonowy

WYKONANIE:
Na patelni uprażyć pulpę w niskiej temperaturze do wysuszenia. W rondlu pogrzać miód/syrop z agawy/syrop klonowy. Pulpę przełożyć do blaszki, zalać miodem/syropem z agawy/syropem klonowy i rozłożyć ją na całość długość blaszki. Wstawić na 3h do lodówki i pokroić na batoniki.

Babka dyniowo-bananowa

SKŁADNIKI:
1 szklanka pulpy z dyni (kawałek dyni o wadze ok. 300 g należy upiec w temp. 180 st C przez godzinę, następnie oddzielić od skóry, przełożyć do miski i ugnieść widelcem)
1 średniej wielkości banan
1 jajko
1 białko
50 g stopionego masła
1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej
200 g mąki pszennej (można wymieszać ją z mąką razową w proporcjach 2:1)
120 g drobnego cukru
1/2 opakowania cukru waniliowego

WYKONANIE:
Dynię i ugniecionego widelcem banana przełożyć do miski, dodać jajko i biało, masło i dokładnie wymieszać.
W drugiej misce połączyć mąkę, cukier, wanilię i sodę. Dodać do dyni i wymieszać łyżką.
Formę do babki o pojemności 0,5-0,75 l (koniecznie z kominkiem) lub keksówkę o długości 23 cm posmarować masłem, oprószyć tartą bułką. Wlać ciasto.
Piekarnik nagrzać do 180 st C.
Wstawić ciasto i piec ok. 50 minut – ciasto jest gotowe jeśli wbity w nie drewniany patyczek po wyjęciu jest suchy.
Ostudzić w formie.

Inspiracje
Wegentastic
Zofiana
Whiteplate