W czasach zanieczyszczeń, rosnącej cywilizacji i niezdrowej żywności, zachorowalność na choroby 'cywilizacyjne’ jest najczęstszym powodem śmierci, szczególnie wśród osób z dużych miast. Aby polepszyć jakość zdrowia można stosować leki lub naturalne diety postne, które pobudzają organizm do samonaprawy. Jedną z takich diet jest dieta Ewy Dąbrowskiej. Przyjrzyjmy się jej wymaganiom i efektom.

 

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

salatka-dobrewyciskarkiPostrzegana za niesamowicie destrukcyjną, dieta dr. Dąbrowskiej ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jest niczym innym jak wegańską odmianą rygorystycznego ograniczenia kalorii i tłuszczów, na rzecz witamin z warzyw i owoców pod różnymi postaciami. Dopuszczalne grupy warzyw to te niskoskrobiowe czyli: korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustne (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowe (cebula, por, czosnek), dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowate (pomidor, papryka), liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła). Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Warzywa i owoce można przyrządzać w sposób dowolny, jednak jedzenie ich w postaci surowej, jest najbardziej pożądane. Zupy warzywne, kremy, koktajle, soki, obiad warzywny robiony na parze, czy pieczone jabłka są dopuszczalne tylko wtedy, jeżeli nie dodamy do nich cukru, soli i innych przypraw, które zatrzymują wodę w organizmie, przyczyniając się do uczucia głodu, obrzęków i tycia. Dieta w szczególności nie spodoba się wielbicielom kawy i różnych używek, typu alkohol i papierosy. Są one bowiem kategorycznie wykluczone, ponieważ zaburzają efekt detoksykacji organizmu z metali ciężkich, zakwaszają i nie pozwalają na wykorzystanie w 100% potencjału leczniczego płynącego z diety. Niezaprzeczalną trudnością będzie także niejedzenie mięsa i nabiału. Jeżeli chodzi o napoje, dopuszczalne jest picie w nieograniczonych ilościach wody mineralnej, herbat ziołowych i soków. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ dostarczają organizmowi wielu składników odżywczych. Dr Dąbrowska poleca zielone soki, będące bogatym źródłem błonnika, chlorofilu i składników odżywczych, które są bardzo potrzebne przy tak restrykcyjnym ograniczeniu kalorii. Przykłady składników na soki to: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy, jarmuż. Dieta nie posiada szczegółowego jadłospisu. Wiadomo, że najlepiej jeść 3-5 posiłków dziennie, przygotowanych w sposób wykorzystujący najmniejszą obróbkę termiczną. Śniadanie powinno być lekkie, aczkolwiek sycące. Może być to koktajl warzywny, zrobiony z dużej ilości warzyw korzeniowych i liściastych lub po prostu porcja jarzynek gotowana na parze. Między ‘konkretnymi’ posiłkami raczymy się owocami w postaci surowej, sokami i dopuszczalnymi napojami. Obiad może stanowić warzywną zupę, nie gotowaną na wywarze z mięs i bez dodatku soli. Kolację jemy delikatną, by nie obciążać żołądka przed snem.

 

Problemy zdrowotne podczas diety

 Jednym z najczęstszych problemów osób na diecie są uporczywe wzdęcia i bóle brzucha spowodowane fermentacją warzyw i owoców, a także obecnością roślin strączkowych. Przy takich problemach zaleca się przejście na dietę stricte płynną, sokową, która nie obciąża żołądka tak mocno, jak wersja ‘do chrupania’. Początki diety są najtrudniejsze, ponieważ wiążą się z zawrotami głowy, mdłościami i ogólnym osłabieniem. To zwyczajna reakcja organizmu na wykluczenie z diety produktów kalorycznych, przetworzonych, mięs i nabiału. Ubytki żelaza uzupełnimy sokiem z buraków i szpinaku. Poranne zawroty głowy wyciszymy zieloną herbatą.

Podstawowym paliwem dla mózgu jest glukoza, a zapasy jej w organizmie są niewielkie głównie, jako glikogenu w wątrobie i wystarczają zaledwie na jeden dzień głodówki. Ponieważ glukoza jest niezbędna dla mózgu, dlatego też w czasie diety dochodzi do zamiany na glukozę wszelkich złogów białkowych tj. uszkodzonych, zwyrodniałych lub martwych komórek, tkanek, zakrzepów, guzów, ropni, blizn itp. Ten rodzaj przemian nazywa się „odżywianiem wewnętrznym”. Przestrzeganie zasad diety powoduje ustąpienie głodu. Często zanika też pożądanie słodyczy, mięsa i innych używek. Przyczyną braku głodu jest wyłączenie ośrodka głodu, który znajduje się w rdzeniu mózgowym.

Efekty diety Ewy Dąbrowskiej

Najlepszym efektem 6-cio tygodniowej diety jest uruchomienie w ciele mechanizmów samouzdrawiających. W czasach zanieczyszczeń, genetycznie przetworzonego i ‘śmieciowego’ jedzenia, nasz organizm zapomina o walce z wirusami, chorobami, jest rozleniwiony i słaby. Podatność na choroby cywilizacyjne kształtuje się od urodzenia i aby temu zapobiec, musimy rozbudzić we własnym organizmie zdolności, które zanikły wraz z rozwojem cywilizacji.

Czasami można zaobserwować już na początku diety jak szybko organizm usuwa wszelkie depozyty białkowe; zmniejszają się guzki tarczycy, także guzki przy stawach palców, cofają przykurcze i sztywność stawów i poprawia się sprawność ruchowa. (…)Są to przykłady oczyszczania przez spalanie, czyli zamianę depozytów białka na glukozę potrzebną dla mózgu. Organizm oczyszcza się także też przez wydalanie śluzu, czego wyrazem może być przejściowe pojawienie się kataru, śluzu w stolcu, czy w moczu. Zatoki oczyszczają się przez obfite spływanie śluzowo – ropnej wydzieliny, a nawet z domieszką krwi. Jednym z ważniejszych mechanizmów działania postów jest odblokowanie zablokowanych genów, które znajdują się na chromosomach w jądrze każdej komórki. Grupa amerykańskich badaczy z Uniwersytetu w Madison pod kierownictwem prof. Richarda Weindrucha dokonała odkrycia, że restrykcje kaloryczne przywracają aktywność nieczynnym genom i także enzymom, które są „produktem” genów. Przywrócenie aktywności genom uruchamia regenerację, sprzyja odmłodzeniu, hamowaniu nowotworów i przedłużeniu życia. Również wraz z odblokowaniem genów następuje normalizacja wszelkich biochemicznych badań, gdyż norma jest zapisana w genach.

salatka2-dobrewyciskarkiDieta wpływa także na wygląd skóry, włosów i paznokci. Likwiduje przypadłość suchych oczu, grzybice, reguluje cykl miesiączkowy i przyśpiesza metabolizm. Efektem ubocznym diety jest szybki spadek wagi, jednak utrata nadprogramowych kilogramów nie powinna być główną motywacją w podjęciu tak rygorystycznej wegańskiej głodówki. Prawdziwym powodem przejścia na dietę owocowo-warzywną powinna być chęć na detox całego organizmu i znaczne poprawienie jakości życia i zdrowia.  

Ważne informacje o diecie

• Przed rozpoczęciem diety warto zrobić badania i testy alergologiczne w celu wykluczenia warzyw i owoców, na które mamy uczulenie
• Przy częstych zasłabnięciach i ogólnym złym samopoczuciu trzeba zaprzestać diety
• Przed rozpoczęciem diety, skonsultuj się z lekarzem
• Dieta trwa 6 tygodni i można powtarzać ją parę razy w roku
• Aby przystąpić do diety, trzeba być nastawionym pozytywnie do efektów i ewentualnego złego samopoczucia
• Diety nie poleca się osobom z zaburzeniami psychicznymi i kobietom w ciąży
• Nieprzestrzeganie zasad diety może grozić złym samopoczuciem i brakiem efektów

Przepisy na soki w diecie owocowo-warzywnej

#1
200 g jarmużu
200 g szpinaku
2 jabłka
Sok z połowy cytryny

#2
3 jabłka
3 marchewki
Pół buraka
Pół szklanki wody

#3
1 Cebula
300 g szpinaku
Pęczek pietruszki (natka)
Pół selera