Dla większości z nas przyjmowanie płynnych pokarmów brzmi nienaturalnie. Tymczasem każdy niemal codziennie dostarcza organizmowi posiłków w tej formie – czy to w postaci naturalnych soków lub zup. Jadłospis diety płynnej nie musi być skomplikowany, może być jednak smaczny, sycący i przede wszystkim – wartościowy. Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na przygotowywanie mniej stałych dań?

 

Przygotowanie przed badaniem

Tego rodzaju dieta to przede wszystkim sposób na oczyszczenie jelit. To szczególnie ważne dla pacjentów, na których czeka badanie kolonoskopii lub rektoskopii. Pierwszy z zabiegów polega na zbadaniu wnętrza jelita grubego, drugi – na sprawdzeniu błony śluzowej tego odcinka. Aby w przewodzie pokarmowym nie pozostały zalegające masy kałowe, a tym samym organizm pacjenta był przygotowany na odpowiednie przeprowadzenie badań, osoby, które czeka kolonoskopia, rektoskopia, czy jakikolwiek zabieg prowadzany w obrębie jelit, powinny zastosować się do zaleceń lekarza.

Zazwyczaj wiąże się to z przejściem na dietę płynną na przynajmniej kilka dni przed planowaną procedurą. Pacjenci mogą spożywać wówczas świeżo wyciskane soki, zblendowane zupy, kleiki i koktajle. Niewskazane jest przyjmowanie pokarmów powodujących wzdęcia, takich jak napoje gazowane, czy mleko, a także produktów smażonych. W czasie przygotowania do zabiegu najlepiej spożywać posiłki na bazie gotowanych warzyw, nie powinniśmy też spożywać surowych owoców, dlatego najlepiej zaserwować je w postaci koktajli.


Dieta wspomagająca

Szczególnym rodzajem diety płynnej jest dieta płynna wzmocniona. Przygotowane zgodnie z jej zasadami posiłki powinny być szczególnie bogate w wartości odżywcze, aby zapewnić organizmowi dużo energii. Dieta płynna wzmocniona jest stosowana u osób, które z uwagi na dolegliwości (np. przewodu pokarmowego, przełyku) nie mogą przyjmować stałych pokarmów lub u nieprzytomnych pacjentów.

Kaloryczność dobierana jest indywidualnie przez lekarza w oparciu o parametry chorego, takie jak masa ciała, płeć i waga, a na posiłki składają się zazwyczaj zmiksowane, gotowane warzywa, rodzaje chudych mięs, ryby i przeciery owocowe.


Jadłospis odchudzający

Dieta płynna może być stosowana nie tylko z pobudek medycznych, ale też w celu zrzucenia kilku kilogramów. Bazując na świeżych, zdrowych produktach, zapewniamy organizmowi kompleksowy posiłek bez zbędnych wypełniaczy. Dodatkowo jest lekkostrawna, dzięki czemu po spożyciu dania nie czujemy ciężaru na żołądku. Jeśli chcemy urozmaicić swój dietetyczny jadłospis, sięgnijmy po świeże soki owocowe i warzywne oraz koktajle na bazie świeżych artykułów. Warto nie rzucać się od razu na głęboką wodę i skorzystać z prostszych przepisów. Przygodę z dietą płynną możemy rozpocząć od zaopatrzenia się w owoce, np. pomarańczę, banany i kiwi.

Miksując wszystkie składniki, otrzymamy smaczny, pożywny koktajl, który z powodzeniem zastąpi standardowe śniadanie lub przekąskę, a dodatkowo zapewni nam zastrzyk energii na cały dzień. Z czasem możemy poszaleć ze smakami i składnikami, rozwijając paletę produktów o mango, brzoskwinie, czy melona. Do każdego płynnego dania możemy dodać siemię lniane, garść świeżego szpinaku lub jarmużu.

Zbawiennie działają na organizm też świeżo wyciskane soki – w przeciwieństwie do swoich kupnych, kartonowych odpowiedników nie są sztucznie dosładzane i zawierają mnóstwo witamin.

Soki to rodzaj najłatwiejszego do strawienia pokarmu, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera je zamiast tradycyjnych posiłków. Powstają nawet specjalne diety sokowe, których celem jest oczyszczenie organizmu.

Zastosowanie diety płynnej będzie pomocne zarówno, jeśli czeka nas zabieg w obszarze przewodu pokarmowego, jak i w przypadku chęci oczyszczenia organizmu. Dodatkowo zamiana kilku posiłków tygodniowo zgodnie z zasadami diety płynnej zwyczajnie urozmaici codzienny jadłospis.

Autor:  Julia Piwowarczyk
Wygodnadieta.pl