Na biologii zapewne każdy słyszał o zielonym barwniku, który bierze udział w fotosyntezie i pozwala zdrowo rosnąć roślinie poprzez pochłanianie energii słonecznej. Ta magiczna moc chlorofilu jednak nie tylko działa na rośliny, ale także na ludzi. Sprawdź jak wiele możesz zyskać wprowadzając „zielone” do swojej codziennej diety!

 

Czym jest chlorofil?

Chlorofil to ciemnozielony barwnik. Jest obecny w algach, roślinach, a w szczególności w warzywach i ziołach. Nazywa się go „płynną energią słoneczną”. Barwnik ten odpowiada za przeprowadzanie fotosyntezy, czyli prawidłowego rozwoju roślin. Przypomina cząsteczki hemoglobiny, lecz chlorofil zamiast atomów żelaza, posiada atomy magnezu.

Właściwości chlorofilu

Chlorofil jest nie tylko silnie alkalizujący, lecz także bardzo bogaty w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Poprawia jakość czerwonych krwinek, zwiększa ich ilość, poprawia dotlenienie organizmu – a to sprawia, że czujemy się pełni energii. Barwnik odpowiedzialny jest również za stymulacje układu odpornościowego i działa przeciwzapalnie. Niewątpliwym fenomenem w działaniu chlorofilu jest zapobieganie nowotworom i hamowanie rozwoju guzów.

Podobieństwo chlorofilu do krwi skutkuje tym, że poprzez spożycie dziennej dawki (15 ml) chlorofilu zapobiegamy anemii oraz krzepliwości krwi. To jeszcze nic! Ten magiczny barwnik zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, wspiera leczenie cukrzycy i poprawia wydajność trzustki i tarczycy. Na zmęczoną alkoholem i niezdrowym trybem życia wątrobę również pomoże – chlorofil działa niczym miotełka na nasz organizm, usuwa toksyny i neutralizuje metale ciężkie.

Na nieprzyjemny zapach z ust i problemy dziąseł chlorofil także spieszy z pomocą. Dodatkowo neutralizuje brzydki zapach potu oraz poprawia zapach ciała. Jeżeli już jesteśmy przy ciele, warto wspomnieć, że chlorofil przyśpiesza gojenie się ran poprzez niszczenie w nich bakterii. Takie działanie pomaga też osobom zmagających się z problemami skórnymi.

Miła wiadomość dla Pań – chlorofil odmładza. Odnawia tkanki (katalizuje odnowę komórkową), dostarcza tlen do mózgu i każdej komórki ciała i niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Poprawia koloryt skóry, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. A dla dobrego widzenia efektów jego działania, dodatkowo poprawia wzrok. 🙂

Już od starożytności chlorofil pełnił funkcję „uzdrowiciela”. Transportuje on znaczne ilości tlenu, dzięki czemu odgrywa zasadniczą rolę we wspieraniu bakterii aerobowych. Tak więc, im więcej chlorofilu spożywamy, tym lepszy będzie stan naszej flory jelitowej i ogólne zdrowie.

zielone

Gdzie znajdziemy chlorofil?

Przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych i ziołach. Płynny chlorofil można kupić w sklepach z ekożywnością, lecz jego ceny są często bardzo wysokie. Aby nie uszczuplać portfela warto zainwestować w wolnoobrotową wyciskarkę, która bez użycia temperatury, pozwoli nam uzyskać pyszny, zdrowy i pełny chlorofilu i innych substancji odżywczych sok. Picie zielonego soku co najmniej raz dziennie, widocznie przyczyni się do poprawy jakości naszego zdrowia i samopoczucia.

Przykładowe przepisy na soki z chlorofilem

1 limonka
1 zielone jabłko
1 bulwa kopru włoskiego
parę listków kopru włoskiego
20 g mięty
100 g szpinaku


 

Garść świeżej pietruszki
1 ząbek czosnku
60 g szpinaku
pół ogórka
2 łodygi selera naciowego
100 g zielonego groszku cukrowego


 

1 Jabłko przekrojone na pół
30 g zielonego jarmużu
2 kiwi bez skórki
2 gałązki natki pietruszki
pół awokado bez pestki
sok z limonki

Źródła

Pij Zielone. Soki, koktajle i smoothies, Mima Sinclair, Judith Wills.
Tajne Archiwum

Pic

pic2