Znana ze swoich parzących liści jest rośliną rozprzestrzenioną prawie na całym wiecie. Ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia, które znane są od wieków. Starożytni Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, Kopernik problemy z nerkami, a Niemcy i Rosjanie wiosną przyrządzali jak szpinak, by wzmocnić organizm po uciążliwej zimie. Mowa oczywiście o pokrzywie.
Charakterystyka
Jednoroczna roślina zielona z rodziny bylin. Znanych jest ponad 50 odmian. Osiągają wysokość od kilkunastu cm do 3m. Pojedyncze włókniste łodygi wypuszczają jajowate grubo ząbkowane liście parami naprzeciwko. Znana jest z parzących liści ale drażniące włoski znajdują się tylko na krawędziach liści. Posiada białawe kwiatostany kwitnące od czerwca do jesieni.
Właściwości odżywcze
Pokrzywa zawiera witaminy A, B2, C, K, sole mineralne jak wapń, potas, dużo żelaza, krzem, flawonoidy, garbniki, cenne karotenoidy.
Najlepiej zbierać pokrzywę wiosną – zanim zakwitnie. Liście są wtedy miękkie, soczyste i mało włókniste. Aby zachować jej cenne właściwości na dłużej warto wycisnąć z niej sok w wyciskarce wolnoobrotowej, a następnie zamrozić w foremce do kostek lodu. Ten sposób przechowywania pozwoli zachować najwięcej walorów odżywczych i smakowych.
Sok wyciśnięty z pokrzywy ma wspaniałe właściwości:
- Oczyszcza krew m.in. z cholesterolu.
- Pobudza układ trawienny. działa na niego oczyszczająco.
- Wspomaga działanie nerek, wątroby i wydzielanie soków żołądkowych.
- Działa przeciwzapalnie – pokrzywa zwłaszcza korzeń ma właściwości moczopędne.
- Działa przeciwdziała biegunce.
- Leczy anemię.
- Zmniejsza potliwość.
- Pomaga wydalić niepotrzebny chlor, mocznik i pozbyć się kwasu moczowego.
- Działa pozytywnie w chorobach reumatycznych.
Sok i napar aplikowane zewnętrznie działają bakteriobójczo, ułatwiają gojenie ran, natomiast wcierane w skórę likwidują łupież i wzmacniają włosy. Właśnie dlatego ekstrakty z pokrzywy często wchodzą w skład preparatów przeznaczonych do skóry tłustej, trądzikowej i podrażnionej, szamponów przeciwłupieżowych i wzmacniających włosy.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Tak jak w przypadku każdego innego środka, należy pamięta, iż sok pokrzywowy, jak i herbata z pokrzywy, może wywoływać skutki uboczne. Istnieje grupa osób, u których zażywanie ekstraktów z pokrzywy może powodować pogorszenie samopoczucia. Przede wszystkim dotyczy to osób o określonych dolegliwościach:
- Picie soku z pokrzywy odradza się osobom cierpiącym na cukrzycę i przyjmującym leki na to schorzenie. Ma to związek z nasileniem działania leków tego typu podczas stosowania soku z pokrzywy. Można jednak stosować sok z pokrzywy będąc cukrzykiem, o ile nie przyjmuje się leków na to schorzenie, z zastrzeżeniem, iż będziemy robić to w sposób bardzo ostrożny, obserwując uważnie wpływ i działanie soku na nasz organizm.
- Bezwzględnie zakazane jest stosowanie kuracji z soku z pokrzywy przed zabiegami chirurgicznymi oraz bezpośrednio po nich. Wynika to z możliwości wystąpienia silnych krwawień, bowiem pokrzywa posiada silne właściwości rozrzedzające krew. Przeciwwskazane jest ponadto stosowanie wraz z sokiem z pokrzyw leków przeciwzakrzepowych.
- Nie poleca się kuracji osobom cierpiącym na ostrą niewydolność nerek z występującymi wraz z tą chorobą obrzękami serca.
- Zarówno sok, herbata, jak i inne napary z pokrzywy nie powinny być spożywane przez panie, które cierpią na tak zwane dolegliwości kobiece. Szczególnie odradza się naparów.
W trosce o zdrowie i urodę, zdaj się na pokrzywę.
Przetestowaliśmy kilka łatwych przepisów z użyciem pokrzywy. Polecamy!
Płukanka do włosów
Pozostałości z wyciśniętego soku można zaparzyć, odcedzić i w ten sposób uzyskać odżywczą płukankę do włosów. Pokrzywe zalewamy wrzątkiem i parzymy 20-30 minut, po czym odcedzamy. Chłodnym naparem spłukujemy włosy po umyciu.
Pokrzywa reguluje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, a także pomaga w walce z łupieżem. Odżywiające działanie pokrzywy wiąże się z zawartą w jej liściach krzemionką, która pobudza wzrost włosów. W związku z tym, że pokrzywa wzmacnia włosy i korzystnie wpływa na proces ich odrastania, pojawia się ona w składzie preparatów mających przeciwdziałać wypadaniu włosów.
Pożywne smoothie
- 2 garści pokrzywy
- pół awokado
- ogórek gruntowy
- łodyga selera naciowego
- sok z 1/2 cytryny
- ewentualnie łyżeczka sproszkowanej spiruliny
- 150 ml wody
Pokrzywę, cytrynę, ogórek oraz seler naciowy wyciskamy w wyciskarce, do powstałego soku dodajemy awokado i spiruline i wszystko razem blendujemy.
Herbata mrożona z limonką
- 200 ml herbaty np. earl grey
- łyżeczka soku z limonki lub cytryny
- 6 kostek mrożonego soku z pokrzywy
- odrobina mięty
Zaparzamy herbatę, czekamy aż ostygnie, następnie dodajemy pozostałe składniki. Dzięki zamrożonym kostkom soku pokrzywowego, możemy cieszyć się tym zdrowym i smacznym napojem przez cały rok.
Maseczka na twarz
Pokrzywa pozytywnie działa na skórę, włosy i paznokcie dlatego polecamy dodawanie jej do domowej produkcji maseczek odżywczych.
Przepis na piękno jest prosty. Do naszej maseczki dodaliśmy banana dla zlikwidowania obrzęków i zaczerwień, który nadał pulpie kremową konsystencję. Także łyżkę oliwy z oliwek dla zachowania witamin i odrobinę miodu. Tak przygotowana maseczkę nałóż na oczyszczoną twarz* na około 15 min, następnie spłucz obficie wodą.
*Zanim nałożysz maseczkę na twarz wykonaj test na alergie w zgięciu łokcia lub wewnętrznej stronie nadgarstka. Jeśli pojawi się reakcja alergiczne (zaczerwienienie, swędzenie) odradzamy stosowania maseczki.
Lemoniada z pokrzywą
- 1/4 soku z cytryny dwie łyżki syropu cukrowego
- 4 kostki mrożonego soku z pokrzywy
- plasterek ogórka
- 200 ml wody
Koktajl z pokrzywy z pomarańczą i imbirem
- pół szklanki soku z pokrzywy
- sok z 1 dużej pomarańczy
- łyżeczka miodu
- sok z ½ limonki
- plasterek świeżego imbiru
- 150 ml wody