Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, które umożliwią nam zrobienie soku w warunkach domowych. W zależności od tego jakie mamy potrzeby, jak często chcemy przygotowywać sok, w jakich ilościach i z jakich produktów, powinniśmy dokonać adekwatnego wyboru.

Sokowirówka

Urządzenie to od lat  jest dostępne na rynku, tradycyjnie używane do produkcji soków w domach. Ważną cechą jest niewysoka cena oraz szybkość przygotowania soku.

Sokowirówki z systemem samoczynnego usuwania resztek wyposażone są w silniki komutatorowe szeregowe z wbudowanym elektronicznym stabilizatorem zapewniającym stałość obrotów niezależnie od obciążenia –czyli twardości i ilości mielonych warzyw i owoców, co oznacza, że urządzenie rozdrabnia produkty szybko i ma stałą, wysoką moc przerobową.

Bezpośrednio do wału silnika przymocowane jest sito, które pełni również funkcje tarki rozdrabniającej dodawane składniki. Uruchomienie urządzenia wprawia sito w ruch obrotowy o dużej prędkości (6000-12000 obrotów/min), co skutkuje powstaniem siły odśrodkowej.  W wyniku działania tejże siły, z utartej miazgi sok odprowadzany jest poprzez małe otworki na zewnątrz sita. Odsączoną ciecz zbierają do miski specjalne wycieraczki, natomiast stałe produkty mielenia kumulują się w oddzielnym pojemniku przeznaczonym do gromadzenia miąższu.

Miąższ warzyw i owoców nie jest do końca odciskany i osuszany, co pozwala uzyskać klarowny sok, jednak powoduje to marnowanie dużej ilości surowca.

W budowie sokowirówki istotne są materiały z jakich wykonano poszczególne elementy, a przede wszystkim sito; jeśli jest zrobione z solidnej stali nierdzewnej, sokowirówka powinna dobrze służyć przez wiele lat.

Schemat działania sokowirówki:

schematy_sokowirowka

Czy wiesz że?

  • Praca na wysokich obrotach oraz tarcie wpływa na wzrost temperatury w miejscu powstawania soku, a co za tym idzie większość cennych składników zawartych w owocach i warzywach zostaje bezpowrotnie utracona.
  • Wysokie obroty sokowirówki wpływają na rozwarstwienie i napowietrzenie (utlenienie) soku, przez co jest on mniej trwały.
  • Tradycyjna sokowirówka nie radzi sobie z owocami jagodowymi oraz wszelkiego rodzaju liśćmi, naciami i trawami
  • Wysokie obroty to nie tylko szybka praca, ale również ogromny hałas około 80 dbA – na tym samym poziomie dźwięku pracuje kosiarka do trawnika, klakson lub przejeżdżający pociąg.

Sokowirówkę polecamy:

  • tym, którzy lubią pić klarowny, pozbawiony cząsteczek sok;
  • używają tego urządzenia do przygotowywania przetworów owocowych i warzywnych poddawanych obróbce termicznej, dżemów, syropów, placków ziemniaczanych. W takim wypadku utrata składników podczas rozdrabniania, miażdzenia owoców nie ma znaczenia.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które stosunkowo niedawno pojawiło się na rynku. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie zwolenników zdrowego żywienia na produkt umożliwiający samodzielne przygotowanie pełnowartościowych soków wysokiej jakości, w prosty sposób.

Wyciskarki wolnoobrotowe generalnie można podzielić na dwie grupy: jedno i dwuślimakowe a jakość ich znacznie różni się w zależności od tego jaki zakres cenowy wybierzemy.

Wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa

Konstrukcja większości wyciskarek jednoślimakowych ma orientacje pionową. Bazę tego typu urządzeń stanowi indukcyjny silnik bezszczotkowy o wysokiej mocy (np. wyciskarka Kuvings B6000 -240 W) zabezpieczony plastikową obudową. Do obudowy montuje się misę w której kumuluje się sok, sito wraz ze zbierającymi sok wycieraczkami oraz ślimak- serce wyciskarki,  posiadający zagęszczające się ku dołowi zwoje, które miażdżą oraz przesuwają surowiec w głąb urządzenia.

Proces zgniatania odbywa się na wolnych obrotach w niskiej temperaturze dzięki czemu rośliny nie tracą najważniejszych składników odżywczych.  Wyciśnięty przez ślimak sok zostaje przefiltrowany przez otwory sita i oddzielony od pulpy. Specjalne wycieraczki zbierają sok z zewnętrznych ścian sita i przesuwają go do odpływu, natomiast maksymalnie osuszona pulpa wędruje zsypem do pojemnika na zewnątrz wyciskarki.

Wyciskarki jednoślimakowe są stosunkowo łatwe do mycia w porównaniu z innymi urządzeniami do przygotowywania soku.

kuvings-b6000-c9500-ns-dobre-wyciskarki

Takie wyciskarki Kuvings znajdziedzie w naszym sklepie: https://www.dobrewyciskarki.pl/sklep-dobre-wyciskarki/

W zależności od ceny wyciskarki różnią się przede wszystkim jakością wykonania i dopasowania poszczególnych elementów, jakością konstrukcji, materiałów, wydajnością, mocą silnika i długością gwarancji.

Czy wiesz że?

  • wyciskarka jednoślimakowa uchodzi za najłatwiejszą w obsłudze
  • wyciskarka wolnoobrotowa jednoślimakowa to urządzenie pracujące najciszej ze wszystkich porównywanych w tym artykule. Poziom natężenia dźwięku to około 40 db, to tyle co spokojna rozmowa. Nie jest więc uciążliwa dla ucha.
  • Jedynie wyciskarki jednoślimakowe mają wlot umożliwiający dodawanie składników bez wcześniejszego ich rozdrabniania np. Kuvings B6000 posiada wlot o średnicy 74mm
  • Wyciśnięcie soku to nie koniec możliwości wyciskarki. Przy jej pomocy możemy zrobić również lody, musy, przeciery a nawet masło orzechowe czy mleko migdałowe.
  • Przygotowanie 2 szklanek soku oraz umycie wyciskarki zajmuje do 10 minut

 

Wyciskarkę jednoślimakową polecamy:

  • Osobom dbającym o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w pełnowartościowe, nieprzetworzone składniki, które cenią wysoką jakość spożywanych produktów
  • Ceniącym czas; urządzenie to jest bardzo łatwe w obsłudze, szybki montaż i demontaż oraz budowa poszczególnych elementów znacznie skracają czas przygotowania soku oraz czyszczenia wyciskarki
  • Tym, którzy mają niewiele wolnego miejsca w przestrzeni kuchennej. Tego typu wyciskarka dzięki swojej pionowej budowie zajmuje go naprawdę niedużo, więc zmieści się nawet na niewielkim blacie czy stole.

 

Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa

Tak jak nazwa wskazuje, ten typ budowy charakteryzuje wykorzystanie dwóch ślimaków do zgniatania surowca. Wyciskarki dwuślimakowe mają zwykle konstrukcję poziomą. Surowiec wkłada się do wlotu umieszczonego u góry urządzenia, następnie wpada wprost pomiędzy dwa poziomo umieszczone ślimaki, gdzie  sukcesywnie przemieszczany, kruszony i miażdżony bardzo dokładnie pozbawiany jest całej wilgoci zawartej w roślinach, dzięki czemu wszystkie wartościowe składniki trafiają do soku.

Urządzenie napędza silnik indukcyjny działający na wolnych obrotach około 80-100 obr/min, aby nie dochodziło do nagrzania soku.

Czy wiesz że?

  • Wyciskarka dwuślimakowa to urządzenie najbardziej wydajne z wymienionych – dwa wałki ślimakowe pozwalają na wyciśnięcie największej ilości soku z jednostki surowca
  • Sok z wyciskarki dwuślimakowej zawiera więcej wartości odżywczych
  • Dokładność wyciskarki dwuślimakowej nie idzie w parze z jej szybkością. Przygotowanie soku zajmuje nieco więcej czasu jednak najbardziej kłopotliwe i zniechęcające w jej obsłudze jest czyszczenie.

Najbardziej zadowoleni z wyciskarki dwuślimakowej będą:

  • Użytkownicy, którym zależy na wyciśnięciu z owoców, warzyw czy ziół absolutnego maksimum zawartych w nich cennych składników odżywczych. Istotne jest to podczas stosowania specjalnych diet czy terapii
  • Osoby, którym bardzo zależy na wydajności wyciskarki, pozyskiwaniu możliwie największej ilości soku z jednostki surowca

 

Manualna wyciskarka ślimakowa

Manulana wyciskarka do owoców i warzyw z wyglądu przypomina tradycyjną maszynkę do mielenia mięsa. Wlot znajduje się na górze urządzenia, z tyłu jest korbka, z przodu znajduje się ujście dla soku, od spodu wylot, którym wydostaje się pulpa.

Surowiec jest miażdżony i wyciskany przy pomocy ślimaka, który go sukcesywnie zgniata i przesuwa, tak jak w pozostałych wyciskarkach ślimakowych, z taką różnicą, że napędzany jest siłą mięśni. Wyciskane produkty zachowują świeżość, cenne składniki a proces wyciskania nie utlenia soku.

Czy wiesz że?

  • Manualna wyciskarka to najniższy koszt zakupu
  • Przygotowanie soku przy pomocy takiej maszynki zajmuje o wiele więcej czasu i wymaga wysiłki

Manualną wyciskarkę polecamy:

  • Osobom, które nie planują codziennego picia soków a mimo to zależy im na jego jakości
  • Tym, które nie mogą sobie pozwolić na duży wydatek

 

Schemat działania wyciskarek ślimakowych:

schematy_wyciskarka

Prasa hydrauliczna do soków

Wyciskanie soku przy pomocy tej wyciskarki ma nieco inny przebieg niż w dwu poprzednich. Odbywa się dwuetapowo:

  • Najpierw surowiec, z którego chcemy zrobić sok, zostaje zmielony a powstała wyniku tego procesu miazga trafia do specjalnego, bawełnianego woreczka wielorazowego użytku;
  • Kolejnym etapem jest przełożenie woreczka do prasy przypominającej imadło, gdzie sok jest wyciskany, a funkcje filtra i sączka pełni materiałowy woreczek. Taki rodzaj filtra oraz siła prasy, z aptekarską wręcz dokładnością, oddziela pulpę od soku.

Większość tego typu produktów zbudowana jest w całości ze stali nierdzewnej.

Czy wiesz że?

  • Przy pomocy prasy możemy uzyskać najbardziej klarowny sok
  • Wyciskanie przebiega „na zimno”, co pozwala zachować wartościowe składniki owoców, warzyw czy ziół.
  • Prasa doskonale sprawdza się przy masowej produkcji soków, kilkanaście litrów soku jesteśmy w stanie przygotować w około 20 minut

Dla kogo prasa?

  • Na pewno dla tych, którzy mają zasobną kieszeń, jest to urządzenie zdecydowanie droższe od innych.
  • Prasa bez wątpienia sprawdzi się w restauracjach, barach, manufakturach – wszędzie tam gdzie istotna jest szybka produkcja dużej ilości soku wysokiej jakości.

Schemat działania prasy hydraulicznej:

schematy_prasa