Jak już większość z nas, sokowych wielbicieli wie, 1 czerwca br. miała miejsce premiera nowego modelu wyciskarki Kuvings C9500. Z racji pojawiających się pytań i wątpliwości postanowiliśmy przetestować to nowe urządzenie i porównać je z jego poprzednikiem – wyciskarką Kuvings B6000. Co się zmieniło? Jak znacząco wprowadzone zmiany wpływają na pracę wyciskarki i jakość soku? Zapraszamy do lektury!

 

  1. Wał ślimakowy

W nowym modelu C9500 (lewa strona na zdjęciu) ślimak jest przede wszystkim lżejszy z powodu „wydrążenia” jego środka. W tym miejscu gromadzi się pulpa, przez co w mniejszym stopniu dostaje się ona do soku i co za tym idzie – sok jest bardziej klarowny.

wal_slimakowy_c9500_b6000_dobre_wyciskarki

  1. Misa na sok

Misa w modelu C9500 (lewa strona) została pozbawiona gumowej uszczelki na środku oraz gumki przy ujściu soku do wylewki. Ta zmiana również wpłynęła na poprawienie klarowności soku. Po drugie – misa jest teraz łatwiejsza w myciu, nie ma konieczności wyjmowania gumki z ujścia pulpy oraz gumowej uszczelki w środku misy.

misa_na_sok_c9500_b6000_dobre_wyciskarki

  1. Sito

Nowe sito z C9500 (strona lewa) posiada gumową uszczelkę, która chroni przed wyciekaniem soku na zewnątrz obudowy. Choć w modelu B6000 zdarza się to bardzo rzadko, to jednak Kuvings chciał być i w tym temacie perfekcyjny oraz bezkonkurencyjny J Pozostałe części sita są bez zmian.

sita-c9500-b6000-dobre-wyciskarki

  1. Korek niekapek i obudowa

W nowym modelu Kuvings C9500 (lewa strona) zmieniono korek niekapek zatykający wylot soku do pojemnika. Został on nieznacznie unowocześniony, teraz wygląda tak, jakby był chromowany i wydaje się być solidniejszy. Obudowa nowego Kuvingsa to również nieznaczne zmiany – jest bardziej jednolita, przycisk On/Off/Reverse został umieszczony z boku obudowy. Nic się nie zmieniło w stosunku do funkcjonalności zarówno korka jak i przycisku. W obudowie modelu C9500 można zauważyć także 3 otwory odprowadzające ciepło z silnika powstałe podczas pracy urządzenia, które zostały umiejscowione również z boku obudowy. W modelu B6000 tych otworów jest 12. Widocznie producent stwierdził, że mniejsza ilość jest wystarczająca i nie wpływa to na przegrzanie silnika. Zarówno oba modele C9500 jak i B6000 mogą pracować maksymalnie 30 minut w trybie ciągłym. Po tym czasie wyciskarka samoistnie się wyłącza, w celu ochrony przed przegrzaniem silnika.

korek-niekapek-obudowa-c9500-b6000-dobre-wyciskarki

  1. Przeznaczenie

Producent przekonuje, że nowy model wyciskarki C9500 jeszcze lepiej sprawdza się w wyciskaniu soku z roślin zielonych tj. liście szpinaku, jarmużu, pietruszki, selera, trawy cytrynowej itp. To oczywiście nie znaczy, że poprzedni model Kuvings B6000 czy też Kuvings NS jest „gorszy”. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystywać wyciskarkę. Są osoby, które nie przepadają za sokami z roślin liściastych czy też włóknistych tj. pokrzywa czy seler. Dla nich zalecamy wyciskarkę B6000 lub NS. Jeśli natomiast ktoś planuje wyciskać bardzo dużo tego typu warzyw (więcej niż 50% w porównaniu z pozostałymi składnikami), to zdecydowanie rekomendujemy mu model C9500. Co też nie znaczy, że Kuvings B6000 czy też NS nie poradzi sobie z takimi roślinami. Radzi sobie naprawdę dobrze, sprawdziliśmy 🙂

Tak prezentują się wszystkie 3 modele wyciskarek Kuvings.

Każdy z nich możecie nabyć w naszym sklepie https://www.dobrewyciskarki.pl/sklep-dobre-wyciskarki/

Zapraszamy!

kuvings-b6000-c9500-ns-dobre-wyciskarki